• شناسه کاربری :

    کلمه عبوری :

کتاب "تاریخ هنر یونان" با مقدمه ای در مورد هنر مصر و بین النهرین

از ابتدای حضور بشر بر روی زمین به دلیل وجود عنصر تفکر و‌یادگیری و تعقل در نهاد او، پیشرفت در زندگی هدف اصلی و‌ غایت رفتارهای گوناگون بوده است

1399/06/25

رشد و‌تعالی بشر در هر دوره زمانی با صعود و سقوط و یا قوت و ضعف هایی همراه بوده است و با مطالعه ای دقیق در زندگی اعصار گوناگون این پیشرفت که تا به امروز نیز جریان دارد قابل ردیابی و درک است. در این راه انتقال دانش و ذوق و‌زیبایی دوستی فطری آدمی باعث بوجود آمدن هنر شد که پس از گذشت صدها سال از هر اثر هنری به راحتی می توان به نوع زندگی، پیشرفت و روابط ملل پرداخت و به معنی عام تر تاریخ هنر بیان گر تمامی ارکان زندگی مردم و حکومت هاست نه فقط ظهور و سقوط قدرت ها و این وجه تمایز تاریخ هنر از تاریخ می باشد و همین نکته مترجم را به سمت تاریخ هنر و زندگی بشر در تمدن های مختلف سوق داده است.

"علیرضا کورش لی" متولد سال1350 شهرری، فارغ التحصیل رشته  مهندسی کشاورزی و‌کارشناسی گرافیک از دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری و تهران مرکز، تحصیلات تکمیلی خود را در رشته صنایع و تکنولوژی چاپ و کارشناسی ارشد پژوهش هنر در دانشگاه آزاد اسلامی واحدعلوم و تحقیقات به اتمام رسانده است.

از او آثار متعددی به رشته تحریر درآمده است. تمرکز وی بر تاریخ هنر و تمدن ایران و‌دیگر ملل می باشد. کتابهایی مانند:«تاریخ هنر یونان با مقدمه ای از هنر مصر و بین النهرین»، نوشته پرفسورِدانشگاه شیکاگو، "اف بی تاربل" که توسط "کورش لی" برای اولین باربه فارسی ترجمه شده است به نحوِ دلپذیری به تمدن های مذکور پرداخته و اجزای مختلف آثار معماری به جای مانده از این اقوام و هنر ناب آنان را به روش مقایسه ای و به صورت جزء به جزء مورد ارزیابی قرار داده است.

در کتاب دیگری بنام «سکاها» که به قلم وی می باشد، پیدایش، زندگی و هنر قومی فراموش شده و تأثیر گذار در زندگی مردمی بزرگ از محدوده چین کنونی تا آسیای مرکز و غربی و تا حدودی از اروپای شرقی، مورد ارزیابی و پژوهش قرار گرفته است، در این کتاب آثاری که از این قوم به جای مانده است نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

وی همچنین ترجمه و چاپ کتاب «هنر ایرانی» نوشته ی "مرداک اسمیت" باستان شناس بریتانیایی را در کارنامه خود دارد. این کتاب نیز برای نخستین بار به زبان فارسی ترجه شده است و موضوع آن هنر ایران در زمان قاجار می باشد.

در کتابِ«جشن ها، مراسم و برخی باورهای ایران باستان»، به عنوان نویسنده تمامی آداب و رسوم و مراسم ایرانیان را از زمان ظهور زرتشت تا اکنون را مورد بررسی قرارداده است.

"کورش لی" تالیف کتاب های «مروری بر بینال (دوسالانه) گرافیک کشور»،«سبک ها، مکاتب و‌جنبش های هنری» و « پیشدادیان و‌کیانیان» را نیز برعهده داشته و این کتب در دست انتشار هستند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات سمیر می باشد.
طراحی و توسعه شرکت بهبود سامانه فرا ارتباط