• شناسه کاربری :

    کلمه عبوری :

پاردايانها-انتشارات سمير

پاردایانها(1393)

قهرمان داستان، انسان بیگانه‌ای است که حس می‌کند بیهوده است، اما در عین حال به زیبایی‌های این جهان و به لذاتی که نامنتظر در هر قدم سر راه آدمی است، سخت دل بسته است و از این رو سعی می‌کند خود را بفریبد و کردار و رفتار خود را به گونه‌ای موجه جلوه دهد .

نویسنده : میشل زواگو

مترجم : مطیعی

نوبت چاپ : 1

تعداد چاپ :

شابک : 9789646030800

تعداد صفحات : 2800

650,000 تومان

دریافت خلاصه کتاب

  • خلاصه کتاب
  • درباره نویسنده
  • درباره مترجم
  • هزینه ارسال

خاندان والوا فرمانروایان فرانسه از ابتدای جنگ صد ساله تا پایان قرن 16 میلادی بودند. آنها در این 3 قرن کشور را از پایان قرون وسطی و عصر حاکمیت فئودالی به سوی رنسانس هدایت کردند. والواها به دنبال پیشینیان خود (خاندان کاپتی) کار یکپارچگی فرانسه را به پیش برده و آن را با موفقیت به پایان رساندند.
خاندان والوا خود یکی از شاخه‌های کاپتی‌ها – حاکمان فرانسه در قرون 10 تا 14 میلادی – محسوب می شدند. والواها که در دوره آشفتگی اوضاع فرانسه به قدرت رسیدند، به مرور به سه شاخه تقسیم شدند:
شاخه مستقیم که با فرمانروایی فیلیپ ششم آغاز شد و از 1328 تا 1498 میلادی بر فرانسه حکم راند. اوج قدرت والواها مربوط به همین دوره می باشد.
شاخه والوا-اورلئان که تنها یک عضو آن – لویی دوازدهم – به حکومت رسید.
شاخه والوا-آنگولم که از 1515 تا 1574 قدرت را در دست داشت و سرانجام پس از دوره جنگهای مذهبی در فرانسه فروپاشید و جای خود را به خاندان بوربون داد.
نخستین فرمانروایان والو درگیر جنگ صد ساله با انگلستان بودند. این جنگ که در ابتدای سلطنت والواها (ابتدای قرن 14 میلادی) آغاز شد، تا 1453 ادامه یافت. در این مدت ، شاهان والوا با دو خطر مهم رو به رو بودند. نخست، پادشاهی انگلستان که بخش بزرگی از فرانسه را تصرف کرده بود و همچنین، فئودال‌هایی که با سوءاستفاده از کاهش قدرت شاه ، در پی کسب نفوذ بیشتر بودند.
این جنگ سرانجام در زمان شارل هفتم با پیروزی فرانسویان خاتمه یافت‌. از آن پس شاهان والوا کوشیدند تا قدرت فئودالها را کاهش دهند. لذا ، اختیارات مالیاتی و اعلام جنگ و صلح را از آنِ خود کردند و با افزایش توان نظامی ، فئودال‌ها را به حاشیه راندند.
آغاز درگیری‌های موسوم به جنگهای ایتالیا در اوایل قرن 16 میلادی ، باعث شروع رقابت تاریخی خاندان والوا با خاندان هابسبورگ شد. مسئله ای که بعدها به رقابت فرانسه و اتریش تبدیل شد و بخش مهمی از تاریخ معاصر اروپا را به خود اختصاص داد. رنسانس فرانسه نیز در زمان دو پادشاه والواها – هانری دوم و فرانسوای اول – روی داد.
وقوع جنگ های مذهبی در فرانسه (1598-1562) تیر خلاصی بر پیکره دولت والواها وارد آورد. این جنگها میان کاتولیک‌ها – که دستگاه های دولتی در اختیار آنها بود – و پروتستان‌ها رخ داد. سرانجام در سال 1574 هانری چهارم – رئیس خاندان بوربون – از دل جنگ های مذهبی کشور سر بر آورد. خاندان والواها منقرض شد و بوربون‌ها جای آن را گرفتند. بوربون‌ها تا زمان وقوع انقلاب فرانسه بر این کشور حکومت کردند.

میشل زواکو در سال 1860 در آژاکسیو مرکز جزیره کرس متولد گردید. او تحصیلات خود را در رشته ی ادبیات با موفقیت به پایان رساند. سپس در کالج وین به عنوان استاد معانی بیان به تدریس پرداخت. او در این کالج مدت زیادی نماند و به علت افکار تجدد خواهی از ان جا اخراج شد. و به پاریس روی اورد و در روزنامه هرج و مرج طلب اگالیته به سردبیری ژول رک به نوشتن مقالات اتشین پرداخت. سال 1890 به خاطر مبارزات قلمی سخت و برخوردش با مخالفان سیاسی به زندان سنت پلازی افکنده شد. یک روز در برخورد با وزیر کشور کنستان خطاب به او گفت:
من به تو فرصت می دهم که ثابت کنی با ترسو نامیدن تو دچار اشتباه شده ام. البته اگر تا ان موقع پیکر فرسوده ی تو از هم متلاشی نشده باشد و نرس نفرت انگیری که چهره ی وحشت اورت را رنگ پریده کرده است تو را ارام بگذارد. روز اول مه در ساعت 2 در میدان کنکورد برای مبارزه با من حاضر باش.از این جا چهره نجیب زاده ماجراجویی به نام ارتانیان به چشم می خورد که بعداً پاردایان نام می گیرد و با لحن مخصوص خودش مخالفانش را می کوبد.زواگو بعداً انتقادی و هنری و ادبی روزنامه ی پیک فرانسه می شود.وقتی به سن چهل سالگی می رسد سیر افکار خویش را تغییر میدهد. ازدواج می کند و صاحب پنج فرزند می گردد. و در این زمان او به نگارش پاورقی های تاریخی سرگرم می شود و روزنامه ی جمهوری کوچک به سر دبیری ژروریشاد برای نخستین بار کتاب بورژیا او را منتشر می سارد که خیلی زود او را به موفقیت می رساند.
به این ترتیب تیتراژ روزنامه ی کوچک بالا می رود. در سال 1901 با انتشار داستان پل آرزوها از سلسله ی داستان های مونت کریستو شهرت او چندین برابر می شودو سر دبیر روزنامه با غرور به خوانندگان مژده می دهد که پاورقی های جدیدی به قلم میشل زواگو منتشر خواهد شد. چندی بعد پاورقی های زواگو در روز نامه ی لومارتن از اعتبار خاصی برخوردار می گردد. و ژان پل سارتر که هنوز نوجوانی پیش نبود از داستان های جذاب او به نام شوالیه پاردایان لذت می برد. زواگو پله های ترقی و شهرت را یکی پس از دیگری بالا می رود و طی 18 سال 30 عنوان کتاب منتشر می سازد.
حوادث پاردایان یک مجموعه ی پر کششی را با عنوان: پاردایان ها، حماسه ی عشق، فوستا، فوستای مغلوب، پاردایان و فوستا، عشق های شیکو، پسر پاردایان، گنج فوستا، پایان سرگذشت پاردایان، پایان سرگذشت فوستا تشکیل می دهد که چهار داستان آخری را انتشارات تالان دیه چاپ کرده است.
میشل زواگو سرانجام در روز هشتم اوت 1918 در سن 58 سالگی در اوبون زندگی را بدرود گفت.

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات سمیر می باشد.
طراحی و توسعه شرکت بهبود سامانه فرا ارتباط